Menu Zavřeno

Legiovlak v Mělníku, 8.5.2018

Zastávka Legiovlaku v Mělníku se uskutečnila ve dnech:  8.- 13.5.2018.

 Co je to Legiovlak?

 Legiovlak je vzpomínka, pojízdné muzeum či „živý“ památník, který vzdává poctu deseti tisícům československých legionářů v Rusku.

14.5.2018 

Obdobnými vlaky se českoslovenští legionáři z Ruska po konci první světové války (v letech 1918-1920) velice složitě dostávali zpět do vlasti.  Jejich cesta k návratu vedla napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále.  Průjezd vlaků znamenal neustálý tvrdý boj s bolševiky a stál mnoho životů.

   Repliku Legiovlaku provází stálá posádka, která zasvěceně zodpovídá dotazy. Každé odpoledne v celou hodinu bývá komentovaná prohlídka vlaku.  V Mělníce byl vlak (správně ešalon) řazen z vozu obrněného, plošinového s obrněným automobilem, plukovní prodejny, krejčovského, polní pošty, dílenského, plošinového, sanitního, štábního, velitelského, těplušky (zateplený spací vagón), filmového a obytného.

 Vlak začal putovat po českých i slovenských kolejích v roce 2015 a svoji pouť zakončí v roce 2020.

Z dnešního pohledu je neuvěřitelné, že v těchto soupravách museli legionáři strávit dva roky. Zcela Vás pohltí prohlídka vnitřních prostor vagónů, které je skutečně potřeba vidět na vlastní oči.

 

 Vstup je zcela zdarma.

Zastávky Legiovlaku v roce 2018: odkaz na stránku: LEGIOVLAK

 

 Slovníček:

Bolševik:

„původně člen většinové frakce ruské sociálně demokratické strany práce“

Zdroj on-line:

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/bolsevik

 

„Jako bolševici byli označováni členové Sociálně demokratické dělnické strany Ruska. Její radikální frakce se později odštěpila a byla v roce 1917 přejmenována na Komunistickou stranu sovětského svazu a jejím vůdcem byl nechvalně proslulý Vladimir Iljič Lenin. 7. listopadu 1917 iniciovali bolševici komunistický převrat, který na dlouhou dobu zásadně ovlivnil dějiny Ruska.“

Zdroj on-line:

http://kdojeto.superia.cz/politika/bolsevik.php

 

Bolševník:

„Bolševník, vetřelec z Kavkazu, který u nás postupně zdomácněl. Bohužel se nejedná o žádnou léčivku, ale opravdového škůdce. Krom toho, že hubí jinou vegetaci, způsobuje bolestivá zranění.

 Bolševník velkolepý je asi nejznámější invazní rostlinou v Čechách, nebo přinejmenším tou, která se nejvíce zapsala do povědomí lidí. Není to totiž žádná mírumilovná bylina, žádná léčivka ani krasavice. Naopak. Škody napáchá jako žádná jiná a navíc to vypadá, že se mu i všude u nás dobře daří. Víte, jaké riziko představuje kontakt s ním? A jaká je nejúčinnější první pomoc při postižení?“

Zdroj on-line:

https://www.vitalia.cz/clanky/bolsevnik-utoci-cim-skodi-a-jaka-je-prvni-pomoc/

 

Martin Kalina


">